A búvárok szerint a legalapvetőbb felszerelés, amit mindenkinek érdemes beszereznie: a maszk, az uszony és a légzőcső hármasa. Ezek ugyanolyan személyes tárgyai a búvárnak mint a cipő, vagy a szemüveg a hétköznapokban. Akárcsak a cipőnél és a szemüvegnél, a búvárfelszereléseknél is az a fontos, hogy megfeleljenek a velük szemben támasztott követelményeknek. Ezért tudnunk kell mi a fontos és mi kevésbé. Ha már tudjuk, akkor tudni fogjuk azt is, hogy mire van szükségünk, tehát nem fogunk órákig tanácstalanul álldogálni a boltban, és talán nem sóznak ránk felesleges holmikat sem. Ehhez szeretnék itt segítséget nyújtani.
Gyakori kérdések
Amiket eddig még szinte mindenki megkérdezett...Alapvető búvárfelszerelések
Maszkok
A maszk a búvár ablaka a víz alatti világra, enélkül szinte elképzelhetetlen a búvárkodás élvezete. Lényegét egyszerű összefoglalni: egy vékony levegőréteget biztosít a szem előtt, így már megfelelően tudunk fókuszálni ahhoz, hogy éles képet kapjunk a víz alatti világról. Miközben a feladat egyszerű, a maszkok választéka típusban, stílusban, méretben és árban már-már áttekinthetetlen. Az egészen egyszerű egylencsés maszkoktól kezdve a komputer kijelzőt is magába foglaló modellekig ma már minden megtalálható. Amikor azonban sajátot választunk, érdemes az alapvető jellemzőkkel tisztában lennünk.
Lássunk tisztán - búvármaszk alapok
Uszonyok
Alapesetben az uszonyoknak két típusa létezik, de ezen belül is többféle altípussal és jellemzővel találkozhatunk. Amikor először uszonyt húzunk a lábunkra talán vicces pingvinnek érezzük magunkat, azért abban biztosak lehetünk, hogy a könnyűbúvár uszonyok gyártását igen gondos tervezés előzi meg. A különböző típusú uszonyokat különböző célokhoz készítik, így az a modell amelyik kiváló egy Vörös-tengeri merüléshez, nem biztos hogy jó lesz a barlangi búvárnak. A gyártók sokszor éveken át kutatják és tesztelik az optimális anyagösszetételt és kialakítást azért, hogy a lehető legkisebb erőfeszítéssel a legnagyobb hajtóerőt lehessen elérni. Az alábbiakban következzen néhány olyan lényegesebb szempont, amelyeket az uszonyok kiválasztásánál érdemes mérlegelnünk.Hogyan válasszunk uszonyt
Légzőcsövek
A légzőcső (sznorkel) egy egyszerű műanyag cső, melynek segítségével úgy lélegezhetünk a felszínen hogy közben nem kell kiemelni a fejünket a vízből. Praktikus dolog, ugyanakkor biztonsági szempontból nagyon fontos felszerelési tárgy, még abban az esetben is ha légzőkészülékkel merülünk. Erős hullámzásban ugyanis néha komoly feladat segédeszköz nélkül lélegezni . Ha egy ilyen helyzetben valamilyen meghibásodás történik a készülékkel, netán elfogy a levegő a palackunkból, légzőcsővel továbbra is biztonságosan lélegezhetünk. A felszerelésgyártók természetesen arra törekednek, hogy a dolgunk minél egyszerűbb legyen, ezért aztán a különböző megoldásoknak köszönhetően ma már nem is olyan könnyű eligazodni a sznorkelek között. Nézzük tehát, hogy mire érdemes figyelnünk.
A búvármellényeknek (dzsekett, BC, BCD) alapvetően kettős funkciója van. Segítségével szabályozzuk felhajtóerőnket merülés közben, illetve ide rögzítjük a búvárpalackot. Miközben az összes mellény megfelel ennek a két elvárásnak, a gyakorlati megvalósítás sokszínűsége már-már megdöbbentő méreteket ölt. Manapság egy búvármellény lehet dzsekiszerű, vagy hátlebegtetős, súlyintegrált és tucat zsebbel, illetve különféle tartozékkal felszerelt is. A választás nem mindig könnyű, de talán ezzel az írással tisztább lesz a kép.
Hogyan válasszunk búvármellényt
Tippek & tanácsok
Top 10 felszerelés tipp hivatásosoktólMi van ha elromlik a komputer?
Eldöntendő kérdések
Karbantartás & barkácsolás
A saját búvárfelszerelés az teljesen más tészta. Amikor elhozod a boltból, kiveszed a dobozból, minden nagyon új és illatos, és általában mindenki meg is fogadja, hogy nagyon vigyáz majd rá. Ismerős? Aztán telik-múlik az idő és ez persze meglátszik a cuccokon is. Rendben is van így, csak azt nem szabad elfelejteni, hogy a búvárfelszerelésre az életünket bízzuk a víz alatt. Ezért aztán néha (mondjuk a szezon előtt) nem árt átnézni, a kényesebb dolgokat pedig leszervizelni, hogy ne érjenek bennünket meglepetések. Ezekhez találsz itt ötleteket.Poroljuk le a búvárfelszerelést
Hírek, bemutatók, tesztek
Búvárfelszerelés trend 2012CRESSI 2011-es újdonságok
Felszerelés gyártók: CRESSI