A szárazföldön a búvárok meglehetősen ormótlannak hatnak, amikor teljes felszerelésben bandukolnak a víz felé. Egyáltalán nem sugallják azt a képet, amit súlytalan lebegésként szoktak lefesteni. Nem fogod elhinni, de ezeknek a felszereléseknek a nagy része pont ezt a célt szolgálja. Egyébként pedig a felszerelések egy része valóban elengedhetetlen, másik részük csak bizonyos körülmények, merülési célok esetében használatosak.
Az alapvető felszerelések listája szerencsére nem végtelen |
Alapfelszerelés
Először is szükségünk lesz egy búvármaszkra (nem szemüveg), hogy tisztán lássunk a víz alatt. Azután kellenek még uszonyok, hogy hatékonyan tudjunk haladni, és kell egy légzőcső is, hogy a fejünk kiemelgetése nélkül is nyugodtan úszkálhassunk a felszínen. A búvárkéssel az elakadásveszélyre készülünk fel, mindenhol lehetnek beszakadt horgászzsinórok. Ezek így együtt teszik ki az alapfelszerelést, amit a búvárok ABC-nek is hívnak.
Légzőkészülék
Huzamosabb víz alatti tartózkodáshoz SCUBA felszerelésre (Self Contained Underwater Breathing Apparatus), azaz légzőkészülékre lesz szükség. Ez három fő részből áll; a palackból, a légzőautomatából és a búvármellényből. A legelterjedtebb a nyitott rendszerű készülék, ami azt jelenti, hogy a rendszerből belélegzett levegőt a környezetébe lélegezi ki a búvár.
A légzőautomata (reduktor) szerkezete biztosítja a folyamatot. Alapesetben a búvárok "egytömlős reduktort" használnak, ami furán hangzik a tömlők polipszerű halmazát szemlélve. Ennek az az oka, hogy az elsősorban légzésre használt levegőt más célokra is használjuk még.
Külön tömlő szállítja a levegőt a búvármellény (dzsekett) feltöltéséhez, amivel a lebegőképességünket szabályozzuk. Ez olyasmi, mint a halaknál az úszóhólyag, ami változó mélységben is lehetővé teszi a lebegést. A dzsekett egyébként a palack, és más kiegészítő felszerelések rögzítésére, tárolására is szolgál. Egy másik tömlő a műszereknek, vagy komputernek adja a levegőt a palack tartalmának figyeléséhez, illetve a levegőfogyasztás méréséhez. Kell hogy legyen egy tartalék reduktorunk (oktopusz) vészhelyzet esetére, ez plusz egy levegőtömlő és jellemzően sárga. Esetleg van még egy további tömlő (inflátor) a szárazruha levegővel való feltöltéséhez.
Hővédő búvárruha
A víz borzasztóan jól vezeti a hőt, tehát a búvár gyorsabban kihűlhet a vízben, mint a levegőn. Ezért minden búvárnak, a víz hőmérsékletétől függően szüksége van valamilyen hőszigetelő búvárruhára. A melegebb vizekben vékonyabb, a hidegebb vizekben vastagabb ruha kell. Nagyon hideg, akár jeges vízben lesz szükség száraz búvárruhára, ami teljesen szárazon tartja a búvár testét. Ez alá speciális aláöltözet kell. Merülés közben az ilyen típusú ruhába levegőt kell tölteni, különben a nyomás miatt az kellemetlenül ránk "szívódik". A búvárruha fontos jellemzője a felhajtóerő, ezért ebben nem lehet csak úgy lemerülni, ólomsúlyokra lesz szükségünk hozzá, amit általában ólomövre fűzve viselnek a búvárok.
Búvárkomputer
A karon viselhető búvárkomputer segít megőrizni a búvár egészségét azzal, hogy figyelmeztet a dekompressziós betegség veszélyeire, illetve figyeli a merüléssel kapcsolatos más fontos adatokat.
A búvártájoló a víz alatti pontosabb navigációt szolgálja. Ezek a műszerek esetleg egy komplett műszeregységben, konzolban vannak.
Bója & lámpa
A vízálló búvárlámpa jó szolgálatot tesz nappal és éjszaka is, vagy a roncsok belsejében, víz alatti barlangokban. A különböző búvár bóják életet menthetnek, mert használatukkal a felszínen láthatóvá válik a vízben, víz alatt tartózkodó búvár.
Értelmes búvárok nem gyűjtögetik a vízi élőlényeket és nem fosztogatják a merülőhelyeket emléktárgyak gyűjtése céljából. Csak a buborékokat hagynak maguk után és csak a fényképezőgéppel lövöldöznek. A víz alatti fotózás egyre népszerűbb a búvárok között - de ez már egy másik történet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése